Sevenlere Pırlanta

Pırlantada Karat Seçimi

Ana Sayfa
Alyans
Anneler Günü Pırlantaları
Bayan Nikah Yüzükleri
Dünyanın En Büyük Elmasları
Elmas Eğitimi
Erkek Alyans Modelleri
Moda Pırlanta
Pırlanta Alırken
Pırlanta Kesimi
Pırlanta Ölçüleri
Pırlantada 4 C Kuralı
Pırlantada Berraklık
Pırlantada Berraklık Seçimi
Pırlantada Karat
Pırlantada Karat Seçimi
Pırlantada Renk
Pırlantada Sertifika
Pırlantalar
Takılar ve Bakımları
Tektaş Yüzük

 Web Sitenize Kurlar
 Web Sitenize Sayaç


Hangi Karatta Pırlanta Seçmelisiniz

      Pırlanta karatı pırlantanın büyüklüğü anlamına gelmektedir. Pırlanta karatı seçimi için aşağıda kendi düşüncelerimi okuyabilirsiniz. 

      Pırlanta hakkında bilgi sahibi olmak için internette ve kitaplarda  o kadar çok bilgi ve kaynak var ki, bu kadar bilgiyi çalışmanız ve okumanız bile sizi epey üst seviyelere taşıyacaktır. Çok bilgi sahibi olursunuz ancak bu yine de sizi fiziksel olarak bir pırlantayı derecelendirmenizde fayda sağlamayacaktır. Yine de doğru noktaları bilir ve neler sormanız gerektiği konusunda biraz bilgi sahibi olursanız adil bir fiyata bir pırlanta mücevher sahibi olma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

      İşte size, pırlanta mücevherlerin peşine düşmeden önce gözönüne almanız gerekli olan noktalara ait çok kısa bir kontrol listesi ;


Bütçeniz - Ne kadar harcayacağınıza önceden net olarak karar verin ve değiştirmeyin. Nişan veya söz için 1 aylık, evlilik teklifi için 2 aylık kazancınız dengeli bir başlangıç noktasıdır.

Beklentileriniz - Kimin için ne amaçlı alıyorsunuz ? Bu çok çok önemli, büyüklük, renk veya kalite ?

      Kendim için alıyorum diyorsanız, kesinlikle mozanit veya amerikan pırlantaya bakın. Çok sıklıkla kullanmayacaksanız NX pırlanta, pırlanta taklitlerinden de çok keyif alacaksınız

      Eşime yıldönümü, hediye vs gibi günler için bakıyorsanız yine amerikan pırlanta ve mozanit bakın

      Evlilik teklifi yapacaksanız, bütçenizi zorlamadan, taş boyunu ufaltıp doğal pırlantalı tektaşlara bakın. Bu konuda sertifikalı ve etik kurallar çerçevesinde üretilmiş üstünde şaibe olmayan taşlara bakın. Mutluluğunuzun simgesi başkalarının mutsuzluğu olmasın.

      Clarity enhanced, color enhanced - dışarıdan müdahele ile iyileştirilmiş doğal pırlantalardan kesinlikle uzak durun,

Zaman Çizelgeniz - Planlama çok çok önemli. Son dakikaya bırakmayın. Hız size zarar ettirir. Kendinize yeterli derecede zaman tanıyın, araştırıb öğrenin ve belki de bu arada (teklifte bulunacaksanız) iyi bir fikir de yakalarsınız.

%20 Kuralı - Aynı kalite ve kesimde iki taşa bakıyorsanız unutmayın birini diğerinden gözünüze daha büyük gözükmesi için en az % 20 ağır olması gerekir. Bu genelde %20 kuralı olarak bilinir. Örnek .70 ct bir taş ile 0.78 ct bir taşı ayırmak çok zordur.

     Pırlanta sertifikasına gelince pırlanta uluslar arası pırlanta sertifikaları 250$  civarındadır. Ama firmamızın verdiği sertifika ise pırlantanızın türkiye içerisinde geçerliliğini kanıtlar. Şahsi düşüncem olarak bir bayan parmağında yüzüğü taşıyacaktır, sertifika sadece paper yani kağıttır. Pırlantanızın değerini zaten bir pırlantaya gidip sorduğunda size söylecektir.
Pırlantada Karat Seçimi
 
© Lady Pırlanta 2008 Copyright www.kuyumcubul.com Tüm Hakları Saklıdır.Murat Halaçoğlu / Turgut İşleyen