Sevenlere Pırlanta

Takılar ve Bakımları

Ana Sayfa
Alyans
Anneler Günü Pırlantaları
Bayan Nikah Yüzükleri
Dünyanın En Büyük Elmasları
Elmas Eğitimi
Erkek Alyans Modelleri
Moda Pırlanta
Pırlanta Alırken
Pırlanta Kesimi
Pırlanta Ölçüleri
Pırlantada 4 C Kuralı
Pırlantada Berraklık
Pırlantada Berraklık Seçimi
Pırlantada Karat
Pırlantada Karat Seçimi
Pırlantada Renk
Pırlantada Sertifika
Pırlantalar
Takılar ve Bakımları
Tektaş Yüzük

 Web Sitenize Kurlar
 Web Sitenize Sayaç


Takı ve Pırlanta Bakımı

    Takılar hayatımızda çok özel bir yer kaplamaktadırş. Nerdeyse her tür giyisi ile birlikte takı kullanılmaktadır. Takılar evrenseldir. Özellikle mücevher olarak kullanılan takıların en değerli taşları pırlantadır. Pırlantaların bakımı üzerine yazımız aşağıda yer almaktadır. 
 
    Sevilen modelleriyle kişinin kıyafetini bütünlerken aynı zamanda aksesuar olarak; yaşam tarzını, zevkini maddi ve manevi anlamda zenginliğini vurgulayan… Ne kadar çok seçenek var takı olarak anılan, kullanılan: Kolye, küpe, yüzük, bilezik, bileklik, gerdanlık, broş, kravat iğnesi, rozet, hızma, halhal gibi çeşitli takılardır.

    Bugün Türkiye ve dünya takı sektöründe tasarım ve satış alanında İtalya’dan sonra ikinci sırada. Sosyal yaşamda vazgeçilmez olacak yerini alan ve mücevher, beşikten mezara yaşam serüveninde Türk insanına mutlu günlerinde eşlik ediyor. Bebeğin dünyaya gelişi, sünnet, söz kesme, nişan, nikah, doğum günleri ve hatırlanması gereken tüm özel günlerde hep sizinle beraber…

Mücevher ve Takıların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

    Takılar kullanılmadığı süre içerisinde, mümkün olduğu kadar kutularda muhafaza edilmeli. Doğrudan baskı kullanılmamalı, sert cisimlerle sürtünmemeli, asitli ortamlardan özellikle ter ve deodorantlardan uzak tutulmalı, su ve temizlik malzemeleriyle birebir teması engellenerek deformasyona uğratılmamalıdır. Belirli bir kullanım süresi sonunda takılar matlaşır, aşırı kullanıldığında ise çizilir, deformasyona uğrarlar.

   Matlaşan ve leke yapan takıları sıcak su içine bir miktar sıvı deterjan ekleyerek eski bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Böylece üzerindeki toz ve lekeler kaybolur. Bu şekilde giderilmeyen lekeler ve çizikler içinse takı alındığı firmaya veya herhangi bir kuyumcuya götürülerek ultra sonik yıkama makinelerinde temizletilmeli ya da polisaj makineleri ile cila yaptırılmalıdır.

   Mücevher bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise elmas taşlı takıların kesinlikle su ve başka bir sıvı maddeyle teması sağlanmamalıdır. Bu durum elmas işçiliğinde yapılan poyanın bozulmasını sağlar ve taşın görüntüsünü bozar. Ayrıca beyaz altın kullanılan mücevher takılarda, yaklaşık yılda bir kez kuyumcunuza götürerek rodaj yaptırırsanız, takınız ilk aldığınız zamanki parlaklığına dönüşür.
Takılar ve Bakımları
 
© Lady Pırlanta 2008 Copyright www.kuyumcubul.com Tüm Hakları Saklıdır.Murat Halaçoğlu / Turgut İşleyen